news

Використання лазерів для маркування фруктів та овочів: розгляд основних моментів

15 квітня 2024
Поділіться корисною новиною з друзями

Чи готові ви до справжньої революції у фруктово-овочевих лавах супермаркетів? Багато ритейлерів усвідомлюють переваги заміни клейких етикеток лазерним друком. У цій статті ми розглянемо 5 важливих для виробників, дистриб'юторів та роздрібних продавців питань, які можуть вплинути на майбутню популярність технології.

Чому лазерне маркування фруктів та овочів привертає до себе увагу? Основні причини – екологічна ефективність та економія коштів. Заміна маленьких липких етикеток на лазерне маркування може дати величезну економію на наклейках, енергії та викидах CO2.

 

Багато брендів вже почали впроваджувати цю технологію. Голландський постачальник фруктів та овочів Nature&More та шведський супермаркет ICA об'єднали зусилля для проведення найбільшого на сьогодні випробування лазерного друку на свіжих продуктах. В цей час вони замінюють липкі етикетки на органічних авокадо та солодкій  картоплі лазерним маркуванням.

Тим часом один із найбільших британських ритейлерів стверджує, що перехід від наклейок до лазерного друку дозволить щорічно економити 10 тонн етикеток та підкладки, а також 5 тонн клею – і це лише на авокадо. Оцінка екологічності технології показала, що на лазерне кодування припадає менш як 1% викидів вуглекислого газу від обсягів, які утворюються під час створення наклейки аналогічного розміру.

Попри ці екологічні переваги, дані опитування, проведеного у Twitter, продемонстрували, що лазерне кодування фруктів та овочів може стати потенційною проблемою для ритейлерів, а також фахівців з обробки та упаковки. Споживачі вважають, що лазерний друк може вплинути на якість продуктів. А відмінності у формі та розмірах фруктів та овочів можуть створювати проблему на виробничій лінії.

У цій статті ми обговоримо 5 ключових особливостей лазерної технології кодування, про які слід знати виробникам, спеціалістам з маркування та роздрібним продавцям.

Вплив на здоров'я та безпеку

Більшість людей зазвичай пов'язують лазери із небезпекою. 43% учасників проведеного опитування висловили стурбованість щодо безпеки лазерного друку на фруктах та овочах для здоров'я. Споживачі вважають, що такі продукти можуть бути шкідливими.

Насправді лазерне кодування фруктів та овочів здійснюється шляхом впливу інтенсивного світла на зовнішній шар продукту. При цьому видаляється пігмент зі шкірки, створюючи зображення. Це може бути логотип виробника, інформація про термін придатності, країну походження, дані для відстеження продукту та ін.

Університет Флориди протестував цей метод маркування на цитрусових, оброблених воском. Результати показали, що лазерна печатка на шкірці не призвела до активізації процесів гниття або зараження бактеріями. Однак, варто враховувати, що не всі продукти мають восковий захист. Тому компаніям під час вибору методу маркування варто розглядати різні варіанти.

Для того, щоб розвіяти побоювання та зрозуміти реальні довгострокові наслідки, необхідно займатися просвітництвом споживачів, а також проводити подальші дослідження та тести. Виробникам слід вибирати правильні формулювання для опису технології лазерного кодування. Сліди, які залишає лазер на продуктах, часто називають «татуюваннями». Така назва створює враження, що в процесі маркування використовується чорнило, що може викликати побоювання у споживачів.

 

Здатність лазера змінювати характеристики продуктів

28% респондентів нашого опитування були стурбовані впливом лазера на смак, текстуру, стиглість або термін придатності фруктів та овочів. У звіті, наданому Університетом Флориди, також наголошується негативний вплив цього типу маркування на якість шкірки. Однак після перших результатів тестування лазерного маркування на апельсинах було виявлено, що поверхня цитрусових самозагоюється. Це може вплинути на розбірливість та читання даних.

Проте, для широкого спектра продуктів лазерне маркування може виявитися прийнятним рішенням. Воно підійде для таких продуктів, як авокадо, солодка картопля, огірки, кокоси та ін.

Читабельність та розбірливість лазерного маркування на фруктах та овочах

Фрукти та овочі бувають різних форм і розмірів. Це може ускладнити роботу виробничої лінії на етапі нанесення читабельного лазерного маркування. Правильне налаштування, системи управління та загальна інфраструктура – ​​ключові моменти, які можуть визначити успіх чи провал нової технології. З цією думкою згодні 16% респондентів.

Ще один нюанс, який слід враховувати фахівцям з кодування та ритейлерів, – можливість серйозного пошкодження фруктів та овочів. Наприклад, яблука та персики втратять як при ударі або падінні з виробничої лінії. Рішення лазерного маркування більш придатні для продуктів із товстою шкіркою. Однак остаточне рішення слід приймати з урахуванням читання зображення.

Пропускна здатність маркувальної лінії

Пошкоджену продукцію покупці відмовляться продавати. Впровадження систем контролю якості на виробничій лінії допоможе уникнути псування фруктів та овочів та контролювати їхню відповідність очікуваному стандарту. Впровадження додаткових маніпуляцій здатне вплинути на швидкість виробничої лінії, що, своєю чергою, може вплинути на доходи компанії.

Оскільки для роботи лазерів важливим є точне розташування овочів і фруктів, процес маркування є повільним. Для кожної одиниці може знадобитися 1-2 секунди для друку плюс додатковий час на завантаження та розвантаження. Правильне налаштування виробничої лінії має вирішальне значення для максимізації швидкості без шкоди якості продукції та точності передачі даних.

Технологія лазерного маркування може бути придатним рішенням для виробничих ліній з низькою пропускною спроможністю, де маркуються більш рідкісні та дорогі товари. Наприклад, авокадо Hass. В цьому випадку можливість нанесення власного логотипа або знаку якості на продукт може стати його конкурентною перевагою, зміцнити впізнаваність бренду та підвищити лояльність покупців.

Обговоріть можливості лазерного маркування з експертами

Перехід від використання липких етикеток до лазерного кодування фруктів та овочів має очевидні екологічні переваги. Технологія обіцяє економію загальних витрат на доставку фруктів та овочів до роздрібних продавців. Проте існують обмеження та питання, що стосуються:

  • фізичних та біологічних властивостей продуктів;
  • здоров'я та безпеки;
  • швидкість роботи виробничої лінії;
  • читання коду.

Ці нюанси необхідно вивчити, протестувати та адаптувати, щоб успішно використовувати технологію лазерного маркування для всіх різновидів овочів та фруктів.

Поділіться корисною новиною з друзями