news

Що таке термотрансферний друк і як це працює?

11 вересня 2023
Поділіться корисною новиною з друзями

Термотрансферний друк передбачає нанесення на поверхню малюнка, тексту або інших символів за допомогою ріббона. Це спеціальна синтетична стрічка з фарбувальним пігментом. Найчастіше це плівка з поліестеру, поверх якої знаходиться фарбувальний шар. Така технологія використовується в багатьох галузях промисловості та напрямках діяльності. Варто розглянути докладніше, що таке термотрансферний друк.

У процесі друкуюча головка обладнання (принтера) рухається вздовж ріббона, досягаючи високої температури, до 190 градусів. У результаті пігмент розігрівається і переноситься на оброблювану поверхню в розплавленому вигляді. Таким способом здійснюється друк на будь-яких матеріалах, включно зі склом або тканиною. Картинка виходить чіткою, довго зберігає початковий вигляд.

 

Як це відбувається

Як уже писалося вище, перенесення зображення за технологією термотрансферного друку передбачає застосування ріббона, або фарбувальної стрічки. Вона завжди одного кольору. Цей витратний матеріал буває не тільки класичним чорним. Пропонуються також варіанти із золотистим, зеленим, синім, червоним пігментами. Коли картинка наноситься на поверхню, її колір виходить таким самим, як і у ріббона. Якщо потрібно використовувати кілька кольорів, процес ділиться на кілька етапів. Береться потрібна кількість стрічок, і при зміні відтінку одна змінюється на іншу необхідного кольору.

 

Які переваги

Популярність цієї технології зумовлена численними перевагами. Вони особливо помітні, якщо порівнювати з іншими способами нанесення зображення на поверхню. Так, термотрансферний друк із застосуванням ріббона вирізняється:

 • довговічністю та стійкістю зображення, що не боїться ультрафіолету і не втрачає насиченості кольору через контакт із прямими променями сонця;
 • високою швидкістю, тому застосування цього методу дасть змогу дуже швидко маркувати різні вироби, - це універсальна технологія, що підходить для штрих-кодування, маркування з усіма умовними знаками (виробник, терміни зберігання, дата виготовлення, інше);
 • універсальністю - термотрансферний метод підходить для різних носіїв, можна використовувати різні види паперу, зокрема крейдований, плівку, картон будь-якої щільності;
 • деталізованістю, чіткістю ліній - завдяки цій перевазі особливо зручно виконувати штрих-кодування продукції, коди добре читабельні, чіткі і помітні, вони легко зчитуються сканерами або іншим обладнанням;
 • відсутністю обмежень за кількістю готових виробів, можливістю створення малюнка будь-якого типу, зокрема 3D, тобто об'ємного.

Чи є недоліки

Перед застосуванням термотрансферного друку необхідно враховувати і мінуси цієї технології. Так, кількість можливих забарвлень обмежена, оскільки ріббони випускаються не у всіх кольорах. Після нанесення зображення на тканину воно має більш товстий вигляд, а не зливається з нею, як під час використання сублімаційного способу. Оброблена ділянка після фарбування стає дуже щільною, вона не пропускає повітря.

Термотрансферний друк простий, але вимагає певної вправності та практичних умінь. Якщо не вирівняти зображення точно по центру, воно буде розташована нерівно. Буває, що заготовка зміщується сама по собі. Потрібно правильно налаштувати принтер та стежити за процесом.

 

Лазерний термотрансферний друк

Це ще одна поширена технологія. Передбачає застосування спеціального паперу. Картинку на нього наносять за допомогою принтера, використовується повнокольорове лазерне обладнання. Під час друку пластиковий тонер під впливом високої температури плавиться і залишається на поверхні паперу. А потім під час охолодження зберігається на ній.

Далі принт прикладають до оброблюваної поверхні і притискають зверху термічним пресом. У підсумку пластиковий тонер знову починає плавитися. У такий спосіб він передруковується на тканину і залишається на ній. Таким чином, пігмент вбирається в спеціалізований папір і передається речі, на яку потрібно нанести зображення.

Лазерний термотрансферний друк також відбувається швидко, весь процес займає кілька хвилин. У підсумку виходить однотонна або різнобарвна картинка. Можна також створювати додаткові ефекти - наприклад, зробити принт з відблисками або такий, що світиться в темряві.

 

Для чого використовується

Термотрансферний друк універсальний і підходить для обробки різних виробів. Завдяки високій якості, стійкості готової картинки і високій швидкості він особливо гарний для рекламної продукції. Такий метод використовують для друку на футболках, кепках, толстовках, сумках, рюкзаках. Він також підходить для створення шкарпеток, шарфів, головних уборів з оригінальними, тематичними принтами.

За допомогою принтерів, що працюють за такою технологією, наносять зображення на посуд, робочий одяг, спорядження. Цим же способом виконують брендування сувенірів.

Чим відрізняється від термодруку

Не варто плутати ці дві технології. Якщо термотрансферний друк передбачає перенесення картинки з ріббона на поверхню за допомогою нагрівання, то термодрук працює по-іншому. При його застосуванні термоголовка спеціального обладнання розігріває розхідник, функції якого виконує термоетикетка. У підсумку виходить не таке якісне і стійке зображення.

До термодруку вдаються тоді, коли необхідне штрихкодування або маркування товару з обмеженим терміном зберігання. Тоді картинка не встигне сильно вицвісти. Потрібно враховувати її чутливість до вологи і сонячних променів. Вироби, оброблені за допомогою термодруку, не можна використовувати при високій температурі, багаторазово занурювати і розвантажувати, перевозити.

Через меншу кількість витратних матеріалів термодрук обходиться дешевше, ніж термотрансферний. Але якщо потрібно отримати стійке, довговічне зображення, яке не втратить незабаром чіткість і насиченість, то краще вдатися до термотрансферної технології.

 

Яке обладнання використовується

Принтери, що використовуються для термотрансферного друку, за характеристиками схожі на обладнання для сублімаційної технології. Але фарбувальні пігменти і матеріали, що застосовуються в процесі, відрізняються. Більшість приладів призначені насамперед для друку етикеток. 

Спеціальні принтери

Термотрансферами називають спеціальні пристрої, призначені для друку бірок, етикеток, призначених для наклеювання на упаковку або поверхню товару. У такому принтері встановлюються стрічка з поліуретану, два види фарбувальних пігментів і спеціалізований папір. Щоправда, для одягу зображення, одержувані таким способом, не підходять.

Термотрансфери гарні для друку картинок, логотипів, інших умовних знаків на металевих, пластикових поверхнях, підходять для картону, тканини, інших матеріалів. Сам процес отримання виробу на принтері складається з таких етапів:

 • підготовка макета етикетки, потрібно визначитися, якої форми вона буде, розрахувати інші параметри;
 • підключення принтера до комп'ютера, для цього можна скористатися Wi-Fi або інфрачервоним портом;
 • запуск процесу через команду "Друк".

Сама процедура повністю оптимізована і дуже проста.

 

Ріббон як головна складова

Для термотрансферного друку необхідна стрічка з фарбувальним пігментом. Вона являє собою плівку із синтетичного матеріалу. Один її бік оброблений твердою фарбою, яка плавиться під дією високої температури. Друга половина має захисне покриття, що оберігає друкуючу головку від пошкодження.

Ріббон складається з таких частин:

 • нижній шар. Це захисне покриття, що запобігає передчасному зносу принтера. Завдяки йому стрічка нагрівається рівномірно, у ній не накопичується статична електрика;
 • синтетична плівка. Найчастіше робиться з поліестеру. Від неї залежить міцність усього виробу;
 • ґрунтовка. Забезпечує просте нанесення зображення на оброблювану поверхню. Це покриття необхідне, щоб пігмент не прилипав до стрічки під час нагрівання;
 • барвник, обов'язково термоплавкий. Він містить віск або смолу, в деяких варіантах поєднуються ці два компоненти.

Поверх фарби наноситься спеціальне покриття для кращого зчеплення і запечатування картинки під час контакту з матеріалом. Також воно підсилює стійкість принта до негативних факторів.

 

Особливості застосування для різних матеріалів

Термотрансферний друк використовують при нанесенні картинок на різні вироби, найчастіше для подарунка, просування, маркетингової акції або продажу як сувенір. Так, це поширена методика для створення футболок із принтами. Перш ніж картинка потрапляє на матеріал, вона переноситься на папір, тому ілюстрація має бути дзеркальною.

Технологія хороша і для друку на сувенірних кружках. Але знадобиться виріб, що має спеціалізоване покриття для кращого зчеплення. Зверху картинку лакують полімерним складом. Термотрансфери, як писалося вище, гарні для серійного виробництва етикеток.

 

Поділіться корисною новиною з друзями