news

Що таке ощадливе виробництво?

10 грудня 2023
Поділіться корисною новиною з друзями

Ощадливе виробництво — це методологія, метою якої є максимізація продуктивності за одночасного зниження витрат. При цьому втрати ідентифікуються як усі, що не є цінністю, у тому числі брак продукції та витрати на його усунення, зайві запаси сировини або готових товарів.

Перші приклади ощадливого виробництва сягають корінням в історію. Наприклад, у своїй роботі «Поділ праці» 1776 Адам Сміт описав зміни в продуктивності робітників, які замість виконання декількох необхідних завдань були зосереджені на одному процесі. Позитивний вплив на результат зробили вибір діяльності відповідно до темпераменту та навичок конкретного співробітника та відсутність необхідності зміни робочого місця та інструментів.

Основні ідеї ощадливого виробництва сформулював Бенджамін Франклін в «Альманасі бідного Річарда». Автор підкреслив, що прибуток залежить не лише від обсягів продажу, а й від скорочення непотрібних витрат. Частина положень сучасної концепції активно застосовувалась ще у 50-х роках минулого століття брендом Toyota. Що таке ощадливе виробництво, докладно описали Джеймс Вумек, Деніел Т. Джонс та Деніел Рус у книзі 1990 року «Машина, яка змінила світ».

Сучасним виробникам дотримуватись основних принципів ощадливого виробництва стало набагато простіше. Можливості, які надає «Індустрія 4.0», включаючи автоматизацію, інтеграцію та підключення до хмарних сховищ даних, дозволяють скоротити втрати та підвищити продуктивність. Найчастіше досягти суттєвих змін допомагає технічна модернізація.

У чому користь дбайливого виробництва для компаній

Виробничі втрати, до яких належать робочі, неоптимізовані процеси або невикористані матеріали, що простоюють, знижують продуктивність. Основна мета ощадливого виробництва – усунути їх. Мотивів її досягнення може бути безліч: від підвищення рентабельності виробництва до покращення якості продукції. Ключовими перевагами впровадження концепції для бізнесу є:

 • мінімізація відходів. Вони негативно впливають на вартість продукції, терміни її виробництва та обсяги використовуваних ресурсів;
 • підвищення якості. Дозволить компанії конкурувати з іншими виробниками та найкраще задовольняти клієнтські запити. Можливість бути на крок попереду у розробці та впровадженні таких процесів дозволить випередити конкурентів;
 • оптимізація витрат. Збільшення запасів готової продукції, а також матеріалів та сировини сприяють підвищенню витрат на зберігання, яких можна уникнути;
 • зростання продуктивності. Оптимізація робочого процесу та зниження кількості браку автоматично призводять до збільшення виробництва готової продукції належної якості;
 • зниження витрат часу. Вибір на користь сучасних технологій роботи сприяє прискоренню виробничого циклу, дозволяє випускати більше продукції та завойовувати нові ринки.

В підсумку задачі ощадливого виробництва зосереджені на оптимізації робочих процесів, підвищенні гнучкості компанії та якості продукції, сприяючи її сталому розвитку.

Концепція ощадливого виробництва у кодуванні та маркуванні: 8 основних втрат, про які важливо знати

Економічне виробництво ідентифікує та виділяє 8 форм втрат, які можуть виникнути в ході виробничих операцій:

 • дефекти;
 • надвиробництво;
 • очікування;
 • невикористаний потенціал;
 • транспортування;
 • запаси;
 • рух;
 • додаткова обробка.

Ощадливе виробництво активно практикується компанією Domino, а його принципи обов'язково враховуються у процесі розробки маркувального устаткування.

Як уникнути дефектів

Неправильне маркування продукції є серйозною проблемою, яка потребує значних додаткових витрат часу та грошей на усунення. Помилки при кодуванні включають:

 • непевну інформацію, надруковану на готовій продукції;
 • проблеми з якістю коду (нерозбірливі, неповні та відсутні дані)
 • неправильне розміщення маркування.

Важливість недопущення дефектів друку обумовлена ​​високою вартістю продукту на цій стадії виробництва, коли товар вже виготовлений і упакований.

Компанія Domino надає передові рішення, що знижують кількість дефектів маркування та кодування товарів:

 • QuickDesign – програмне забезпечення для автоматизації кодування. Шляхом обмеження ручного введення інформації суттєво знижується ризик допущення помилок у кодах. При цьому принтери інтегруються з базами даних і можуть автоматично заповнювати шаблони етикеток на основі актуальної інформації про продукцію та замовлення;
 • R-Series – вбудовані камери та системи візуального контролю. Здійснюють автоматичну перевірку якості маркування та кодування, відбраковують продукцію, яка не пройшла контроль, відразу на виробничій лінії. Системи відрізняються гнучким налаштуванням, яке може включати сповіщення про досягнення певного ліміту неправильно промаркованих виробів або навіть зупиняти виробничу лінію через велику кількість помилок.

Автоматизація процесів подання інформації та контролю дозволить суттєво знизити ризики, пов'язані з людським фактором та збоями у роботі обладнання.

Як усунути проблему надвиробництва

Виготовлення надлишкової кількості продукції призводить до підвищення складських витрат, збільшує ймовірність псування та пошкодження товарів у процесі зберігання. Потреба у їх надвиробництві часто виникає там, де є високий рівень браку. У результаті виробник змушений робити запаси — тільки в цьому випадку він буде здатний виконати зобов'язання замовників.

Використання сучасних точних систем кодування та маркування може усунути можливі дефекти.

Як скоротити період очікування

Затримки на різних етапах виробництва спричиняють значні втрати для бізнесу. На великих виробничих лініях очікування навіть за одну секунду неприйнятне. Тому сьогодні покладатися на ручне управління процесами кодування та маркування – погана ідея.

Рішення від компанії Domino – програмне забезпечення QuickDesign. Використовуючи інформацію безпосередньо з виробничих замовлень, може налаштувати автоматичний підрахунок продукції. Внаслідок підключення до системи оповіщення програмне забезпечення повідомить оператора про досягнення необхідної кількості промаркованих товарів. Для оптимізації процесу можна налаштувати завчасну передачу таких повідомлень, щоб персонал міг підготуватися до нового завдання.

Як найефективніше використовувати людський ресурс?

Автоматизація рутинних виробничих процесів дає персоналу більше можливостей освоєння менш трудомістких завдань. Впровадження «Індусрії 4.0» спричиняє зростання попиту на більш висококваліфікованих співробітників, включаючи операторів обладнання. Програма навчання персоналу є однією з частин сервісної пропозиції компанії Domino. Закінчення індивідуальних навчальних курсів дозволить набути нових знань та навичок, необхідних при взаємодії з обладнанням.

Як уникнути зайвого транспортування?

Необхідність у додатковому транспортуванні продукції може виникати внаслідок появи дефектів у маркуванні та кодуванні. У такому разі готовий виріб вирушає на повторний цикл, який нерідко включає, крім перепакування, ще й перероблення. У цьому важливо враховувати, що не весь товар може його пройти. Наприклад, молочні продукти не можуть бути повернені на перепакування.

Будь-яка необхідність транспортування та доопрацювання – це додаткові витрати, які несе виробник. Уникнути їх можна шляхом оптимізації систем кодування та маркування на виробництві.

Як оптимізувати кількість запасів?

Велика кількість браку та помилок при виробництві спричиняють необхідність не тільки виготовлення товарів наперед, а й створення великих запасів сировини та матеріалів. З погляду розпорядження фінансовими ресурсами підприємства такі покупки про запас є неефективними. Сировина і матеріали можуть стати непридатними в процесі зберігання, що призведе до ще більших витрат.

Розв'язання цієї проблеми – використання програмного забезпечення QuickDesign. Воно відповідає за підвищення автономності роботи лінії маркування та кодування продукції. В результаті зникає потреба у надвиробництві та зберіганні зайвої кількості запасів.

Як зменшити затримки, пов'язані з переміщенням людей?

Раніше робота оператора вимагала постійного пересування виробничим майданчиком. Потрібно було вручну встановити налаштування для кожного окремого принтера. Сьогодні в цьому немає потреби. Компанія Domino надає можливість централізованого керування процесом друку етикеток. А завдяки розвитку хмарних технологій контроль маркувальної лінії став можливим прямо зі смартфона. Використовуйте Domino Cloud та отримуйте точну актуальну інформацію про продуктивність принтера та виробничі показники.

Як уникнути необхідності додаткової обробки?

Традиційний процес маркування складається з кількох кроків, які має виконати оператор:

 1. Формування коду партії з урахуванням номера замовлення, дати виробництва, розташування та інших параметрів.
 2. Введення коду у принтер.
 3. Перевірка якості штампів.

Сучасний підхід дозволяє усунути усі ручні процеси. Устаткування Domino забезпечить автоматичне складання кодів продукції за встановленим шаблоном та зможе друкувати етикетки на підставі сформованих замовлень без участі оператора. Системи машинного зору проконтролюють відповідність інформації про продукт та виявлять помилки.

Висновок

Ощадливе виробництво – ефективний підхід для оптимізації виробничих процесів, що приносить додаткові переваги клієнтам та економить час та ресурси шляхом обмеження втрат. Впровадження сучасного обладнання для кодування та маркування у виробничих умовах є ключовим етапом у цьому удосконаленні. Технології та програмні рішення Domino дозволяють автоматизувати процес маркування, прискорити виробничий цикл, зберегти запаси та забезпечити необхідність надвиробництва.

Поділіться корисною новиною з друзями