news

Знаки у маркуванні продукції: що вони означають

27 вересня 2023
Поділіться корисною новиною з друзями

За вимогами законодавства кожен виробник повинен наносити на пакування виробу певні знаки та символи, які доносять до клієнта інформацію про нього. За цими даними покупець визначає основні властивості товару, що впливають на особливості його споживання. Розрізняти знаки маркування на пакуванні важливо, щоб визначати важливі особливості продукту.

Цифри, літери, умовні позначки – основне джерело інформації, що вказує на безпеку, якість, екологічність виробу, його відповідність певним стандартам. Це важливий аспект для відповідального, безпечного споживання, адже саме з маркування покупець дізнається про відсутність або наявність ГМО чи інших шкідливих речовин.

Значення й роль маркування товарів

У процесі нанесення на продукцію умовних знаків і позначок виробник керується вимогами законодавства. Пакування, на якому вказано певні дані про продукт, викликає довіру, адже означає, що компанії немає чого приховувати. Знати, що означає маркування, важливо для будь-якого покупця. Якщо на пакуванні написано, що товар є екологічним, це ще не може вважатися правдою, адже підтвердити дану інформацію може тільки відповідний знак.

Маркування потрібне не тільки для донесення інформації до споживача. Умовні позначки показують, як правильно пакувати й транспортувати товар, повідомляють про певні обмеження щодо його використання у певних умовах, застерігають. Саме за ними визначають, наприклад, які іграшки не варто використовувати дітям до 3 років. Тому споживачі повинні вміти читати маркування.

Інформаційні знаки

Головне призначення таких позначок – інформування, як уже зрозуміло з назви. Ці знаки маркування доносять до споживача головні відомості, що стосуються товару та його використання у тих чи інших умовах.

Знаки, що надають інформацію про продукт

Вони можуть відрізнятися в залежності від продукту, на який наносяться. Зокрема, обладнання для косметичних товарів наносить наступні знаки:

Цей символ повідомляє споживачеві конкретний термін, протягом якого можна використовувати продукт.
Говорить про те, що на пакуванні є додаткова листівка, на якій вказано необхідну інформацію. Це відомості, які з якихось причин потрібно було перенести на листок-вкладиш – наприклад, дані про склад, застереження щодо використання.
Поруч із цим знаком вказується вага товару нетто, тобто без пакування. Число у рамці, що знаходиться поруч, означає масу брутто.

Окремо варто виділити маніпуляційні знаки маркування. Це умовні позначки, які наносять на транспортну тару або пакування, щоб дати чіткі вказівки щодо проведення вантажно-розвантажувальних робіт. Наприклад:

 Крихкий товар. Може зіпсуватися, якщо поводитися з ним необережно.
  Продукт не стійкий до вологи, тому перевозити та зберігати його можна тільки в сухих місцях
  Вантаж швидко псується, тому потребує відповідних заходів – наприклад, примусового охолодження, вентиляції, провітрювання тощо.
Стрілочка вказує на місце, де потрібно відкривати пакування.
Показує вертикальне положення для вантажу.
 Вказують на способи поводження з товаром.
Необхідність зберігати продукт далі від прямих сонячних променів.
Заборона на використання вилочних навантажувачів під час транспортування.

Існує також багато інших знаків, які будуть корисними не тільки споживачам, але також:

 • вантажникам та усім, хто має справу з пакуванням;
 • продавцям;
 • працівникам складу.

Знаючи та розрізняючи інформаційні знаки маркування, користувач зможе точно визначити, як використовувати товар і правильно поводитись із ним, щоб не зіпсувати й зберегти усі властивості.

Виробник, країна походження, дата виробництва

Компанія, яка виготовляє товар, наносить на його поверхню або пакування власний логотип або товарний знак, щоб указати на приналежність виробу. Додатково вказують:

Термін придатності встановлює компанія-виробник, користуючись чинними нормативними документами. Додатково зазначаються окремі вимоги та умови зберігання.
Це код партії, внутрішній артикул або порядковий номер. Прописується для того, щоб зручно й просто ідентифікувати продукцію.

Інгредієнти, поживна цінність, алергени

Вибираючи обладнання для продуктів харчування, потрібно враховувати, що серед умовних знаків обов’язково має бути позначка про наявність або відсутність у складі генномодифікованих організмів. Якщо їх немає, на товарі присутня така позначка:

Цей знак – декларація виробника, для його нанесення не потрібно проводити випробування або оцінку на наявність ГМО.
Повідомляє про те, що пакування товару нетоксичне й може прямо контактувати з харчовою продукцією.
Загальноєвропейський знак, який повідомляє, що продукцію виготовлено на території ЄС, і вона містить тільки органічні інгредієнти. Це маркування є обов’язковим для усіх господарств, які займаються експортом, виготовленням, вирощуванням органіки для країн Євросоюзу. 
Відсутність у продукті інгредієнтів тваринного походження. Це маркування використовують тільки ті компанії, які платять внески до організації Vegan Society.

Використання штрихкодів та QR-кодів

На пакуванні кожного товару має бути зображення, що містить інформацію про продукт, виробника чи покупця. Штрихкод виглядає як сукупність вертикальних чорних і білих ліній різної товщини та цифр у нижній частині. Його використовують під час продажу та складського обліку для швидкої ідентифікації товару. QR-код на упаковці допоможе покупцеві дізнатися більше про виробника та іншу продукцію, яку він виготовляє.

Сертифікаційні знаки

Їх використовують, щоб повідомити споживача про відповідність виробу певним вимогам та критеріям безпеки. Ці знаки для маркування поділяються на два типи – що підтверджують виготовлення згідно зі стандартами та розповідають про безпечність продукту. До них відносяться такі:

Це відповідність сертифіката УкрСЕПРО, яка означає, що продукт безпечний і виготовлений згідно з українськими вимогами.
Підтверджує відповідність товару вимогам директив Євросоюзу. Наноситься на іграшки, електроніку, медичні вироби тощо.
Це Міжнародні стандарти в галузі безпеки харчової продукції. Такий знак може вказуватися також на синьому тлі з номером стандарту, якому відповідає продукт.

Екологічні та сталі знаки

Повідомляють про:

 • відповідність міжнародним нормам;
 • відсутність у складі шкідливих для довкілля речовин;
 • можливість повторного використання та перероблювання.

До екологічних і сталих відносять наступні позначки на товарі:

Означає, що пакування придатне для повторного перероблювання.
Наноситься на пакування, виготовлене із вторинної сировини або містить частину такої.
Повідомляє про необхідність викинути пакування до урни відразу після споживання.
Означає біодеградуюче пакування – тобто таку, яка розкладається й не виділяє шкідливих речовин, тому є повністю безпечною для довкілля.
Є також інші знаки, що підтверджують відповідність товару конкретним екологічним вимогам

Знаки безпеки

Деякі товари та вироби від початку є небезпечними, тому виробник обов’язково повинен розмістити застереження щодо використання. Попереджувальні знаки маркування повідомлять про обмеження й небезпеку, яку несе конкретний товар. Вони також бувають різними – розглянемо приклади:

Показує, що для утилізації потрібні особливі умови, а викидати товар до смітника заборонено. Таку продукцію після використання здають до спеціальних переробних пунктів.
Наноситься на баночки із засобами для чищення та миття, повідомляє, що при потраплянні в очі або слизові оболонки речовина викликає подразнення. Після роботи з нею потрібно ретельно вимити руки.
Товар є небезпечним для навколишнього середовища та містить інгредієнти, здатні зашкодити рослинам, тваринам або іншим живим організмам.
Означає, що продукт є небезпечним для морської флори та фауни.

Культурні та релігійні знаки

Останнім часом в Україні дуже популярним стає халяль-маркування для харчових продуктів. Цей документ надає міжнародна система сертифікації на підтвердження того, що продукт відповідає релігійним поглядам мусульман. Такі продукти не містять:

 • ГМО;
 • нітратів;
 • канцерогенів;
 • заборонених барвників;
 • токсичних компонентів.

Під час виготовлення дотримуються головних вимог до їжі мусульман – зокрема, важливо, щоб під час забою тварини кров із тушки виходила повністю. Також халяль-маркування зустрічається на молочній продукції, адже буває, що до неї додають заборонені в ісламі барвники.

Символіка у маркуванні

Відповідно до законодавства, для окремих об’єктів, наприклад, міжнародного права необхідна особлива символіка. Це стосується таких організацій як Червоний Хрест, його позначки наносять на будівлі й транспортні засоби, якими користуються представники. Спеціальні розпізнавальні знаки наносяться на об’єкти цивільної оборони, культурні цінності, небезпечні споруди тощо.

Обладнання компанії «Домінанта» дозволить наносити розпізнавальні знаки згідно з законодавством на напої, табачні вироби, товари для медицини, косметику та іншу продукцію. Компанія не тільки продає обладнання, але також надає повноцінну технічну підтримку, зокрема зі встановлення принтерів для маркування. За потреби фахівці проводять діагностику та інтегрують установки у робочі лінії для злагодженого виробництва.

Технічна підтримка від компанії «Домінанта» включає також планове технічне обслуговування для постійної підтримки обладнання у робочому стані. У разі несправностей фахівці ремонтують установки й надають додаткові в оренду, щоб уникнути простоїв.

Поділіться корисною новиною з друзями