news

Двовимірні штрих-коди - що це таке і як їх використовувати

27 серпня 2023
Поділіться корисною новиною з друзями

Двомірний штрихкод, званий також 2D-кодом, зустрічається на упаковках найрізноманітніших товарів. Його часто використовують у торгівлі, на виробництві, в процесі складського обліку та логістики. Відомо, що під час штрихкодування товарів наносять один із двох типів зображень - лінійні та двовимірні. Вони відрізняються між собою і використовуються для різних цілей. Розглянемо, що таке 2D-код і в чому його особливості.

Зображення такого типу розраховане на великий обсяг даних. В одному малюнку можна зашифрувати до 4 тисяч символів. Тому його використовують для продукції з великим списком характеристик і параметрів. Це оптимальний варіант, коли потрібно маркувати товар з довгим описом на кілька сторінок.

 

Який вигляд має

Двовимірний штрихкод зовні відрізняється від одновимірного, званого також лінійним. Якщо останній сканується тільки по горизонталі, то перший легко читається в будь-якому напрямку. Код 2D має квадратну або прямокутну форму. Його розшифровують за допомогою спеціальних сканерів. Не все обладнання підходить для таких зображень. Деякі прилади розраховані тільки на лінійні штрихкоди.

Звичайне одновимірне зображення складається з повторюваних у вертикальному напрямку відомостей. У них постійно дублюються одні й ті самі дані. Це явище називається вертикальною надмірністю. Так, навіть пошкоджений малюнок можна розпізнати, оскільки в ньому реалізована система відновлення даних.

Двомірний штрихкод сканується як у вертикальному, так і в горизонтальному напрямку. Через цю особливість технології захисту інформації тут не використовуються. Щоб під час зчитування не було помилок, у більшості наявних типів передбачено контрольні суми. Вони гарантують, що шифровані відомості відповідають дійсності.

Коди, як правило, являють собою комбінацію фігур чорного і білого кольорів. Вони можуть друкуватися і в інших відтінках. Головне, щоб контраст між світлим і темним був достатнім і забезпечувалася максимальна читабельність малюнка. Найчастіше 2D робиться квадратним, рідше прямокутним.

Які є різновиди

Типів, що використовуються постійно в різних галузях, дуже багато. Серед них є найпоширеніші, які друкують частіше за інші. Це QR-код і Data Matrix. Кожен має свої особливості. Розглянемо характеристики кожного окремо.

QR-код

Являє собою двовимірний штрихкод, що читається в будь-якому напрямку і складається зі світлих і темних квадратів, розташованих на контрастному тлі у вигляді сітки. В її окремих комірках і містяться закодовані дані. У такому зображенні можуть зберігатися до 4296 цифр і букв.

У кожному QR-коді обов'язково є три квадрати, оточені порожнім простором. Присутній ще один маленький, за яким визначається позиціонування службової області. Це дуже популярний різновид штрихкоду. Його головна особливість полягає в миттєвій передачі інформації. Це можливо з одного девайса на інший.

Для сканування можна використовувати як спеціальне обладнання, так і камеру на будь-якому смартфоні. Зазвичай встановлюється додаток, після відкриття якого девайс наводять на QR-код і переходять за посиланням, яке в ньому зашифроване. Деякі виробники включають сканування в стандартний функціонал камери. Тоді можна не встановлювати додаток.

 

Data Matrix

Це всеспрямований баркод, який використовується для шифрування меншого, порівняно з попереднім варіантом, обсягу інформації. Цей 2D-штрихкод розрахований приблизно на 2335 знаків у вигляді букв і цифр. У більшості випадків він квадратний, рідше прямокутний. Складається з точок світлого і темного (як правило, чорного) відтінків, розташованих у вигляді сітки.

Сканується за допомогою спеціального обладнання під будь-яким кутом. Для прочитання можна використовувати також камеру, де передбачено багатоспрямований сканер. Він встановлюється на деяких моделях смартфонів. Але таких пристроїв мало, у більшості цієї опції немає, тому потрібно встановлювати спеціалізований додаток.

 

Aztec Code

Його головним елементом є "мішень", розташована по центру. За нею і налаштовується сканер. Навіть якщо малюнок вийде розтягнутим, з його прочитанням не буде складнощів, тому що основний компонент завжди знаходиться в центрі. Максимальний обсяг становить 3832 знаків. Найчастіше такий код зустрічається на авіа- та залізничних квитках.

Aztec Code використовують там, де площа нанесення дуже мала. Для нього не потрібен вільний навколишній простір. Він буває тільки квадратним, ніколи не робиться прямокутним.

Існують й інші різновиди, але вони застосовуються рідше.

 

Де зустрічаються двомірні коди

Завдяки великому обсягу і можливості вмістити багато символів 2D-коди затребувані в багатьох галузях. Якщо поверхня, на яку нанесено зображення, буде пошкоджена, є можливість відновити дані. Тому такі штрих-коди зустрічаються на товарах підприємств, що працюють у таких сферах:

  • автомобілебудування, виготовлення обладнання, електронних механізмів, деталей;
  • аерокосмічна, оборонна;
  • маркетинг, реклама, просування товарів і послуг;
  • харчова продукція;
  • ліки, медикаменти.

Двомірні коди також використовують під час вантажоперевезень. 

Як відбувається сканування

Головна зручність двовимірних штрихкодів полягає в тому, що їх дуже зручно зчитувати і без купівлі спеціального обладнання. Можна використовувати свій смартфон. Достатньо встановити на нього відповідний додаток для прочитання 2D-кодів та їхнього дешифрування.

Коли хочете відсканувати і розпізнати зображення, потрібно запустити застосунок. Там відкриється камера. Її потрібно навести на код. Після цього відбудеться декодування й отримані відомості перетворяться на посилання. Якщо відкрити його, з'являться всі дані про продукцію, які були поміщені в коді. Для цього потрібна пара секунд.

Поділіться корисною новиною з друзями